Пов’язані з родиною представника Президента України у Верховній Раді Федора Веніславського луцькі компанії ТОВ «Спецкомунтех» та ТОВ «Будівельна компанія «Борей» розіграли між собою тендери щодо придбання сміттєвозів на Житомирщині та Франківщині. Суперники, ймовірно, зімітували конкуренцію на закупівлях майже на три мільйони гривень. Маючи спільні контакти та працівника фірми вдали, що не знають одне одного.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» з’ясував деталі тендерної оборудки.
Нечесні прийомами на тендерах – не новинка для луцької компанії «Спецкомунтех». Власне, історію, про яку піде мова в цьому матеріалі, «Сила правди» виявила, коли улітку 2023 року досліджувала закупівлю луцьких комунальників. Тоді два учасники зімітували змагання на тендері з продажу сміттєвоза для комунального підприємства «Луцькспецкомунтранс». Це фірма «Спецкомунтех» та підприємець Дмитро Булюк, участь якого у закупівлі була формальною.
В результаті «Спецкомунтех» продав комунальникам сміттєвоз за 1,8 мільйона гривень. Та згодом виявилося, що таку ж схему вони провернули ще у 2020 році на Івано-Франківщині та Житомирщині. Щоправда, конкурентом замість Дмитра Булюка була компанія, яку він тепер очолює. Оскільки Антимонопольний комітет України досі не звернув увагу на такі дії фірми, яка є постійним учасником закупівельних процедур, то Центр журналістських розслідувань «Сила правди» вважає за необхідне розповісти і цю історію, хоча вона й відбулася три роки тому.
Зіграли у піддавки
Печеніжинська селищна рада, що на Івано-Франківщині, восени 2020 року вирішила придбати сміттєвоз. У тендерній документації посадовці вказали, що хочуть придбати вживаний автомобіль із заднім завантаженням на базі автомобіля VOLVO, MAN, DAF, або еквівалент, виготовлений не раніше 2008 року.
На відкриті торги свої пропозиції подали дві волинські компанії: «Будівельна компанія «Борей» та ТОВ «Спецкомунтех». Різниця між їхніми цінами становила лише 419 гривень. На аукціоні вони не торгувались – за три раунди ніхто не знизив ціни навіть на гривню.
Тож переможцем вийшла компанія «Спецкомунтех» з ціною майже 1,5 мільйона гривень, запропонувавши замовнику сміттєвоз «Volvo FL280» 2008 року випуску.
У цих торгах перемога «Спецкомунтеху» виглядає не випадковою. Фірма завантажила усю потрібну документацію і навіть фото автомобіля. А от її конкурент БК «Борей» – два пошкоджені файли архівного формату rar, які неможливо відкрити. Фактично, замовник навіть не міг дізнатися, що ж запропонував їм другий учасник. Навіть, якби його ціна виявилась більш привабливою для замовника, він все одно змушений був би її відхилити через неможливість звірити передбачену законодавством про закупівлі документацію учасника.
Однак, дорожчу пропозицію БК «Борей» взагалі не розглядали. Законодавством передбачено, що замовник розглядає подані пропозиції на тендер в порядку від найбільш економічно вигідної, до найдорожчої. Тому, оскільки Печеніжинську селищну раду влаштувала перша пропозиція, то до другої вони навіть не приступали. Таким чином, БК «Борей» виступила на тендері в ролі статиста і просто допомогла «Спецкомунтеху» продати сміттєвоз. Адже, якби на тендер прийшов би лише один учасник, то його були б змушені відмінити.
Інший тендер, який проводила Овруцька міська рада також восени 2020-го, фірми розіграли за таким же сценарієм. Місто купувало вживаний сміттєвоз не старше 2008 року випуску і з пробігом не більше 190 тисяч кілометрів.
Ті ж конкуренти завантажили свою документацію в один день з різницею в кілька хвилин: «Спецкомунтех» – усю потрібну документацію, а «Борей» – знову ті ж дві архівні теки, що були пошкоджені і не відкривалися. Їхні ціни відрізнялися лише на тисячу гривень і вони, звісно, не торгувались на аукціоні.
Переможцем тендеру замовник обрав ТОВ «Спецкомунтех» з дешевшою ціною, придбавши у нього такий же сміттєвоз «Volvo FL280».
Спільні контакти та працівники – спільні домовленості?
Крім таких загадкових спільних тендерних дій в обох конкурентів виявився і спільний контактний телефон. Це номер директора ТОВ «Спецкомунтех» Михайла Бухарова. Він вказує його у документації, яку подає на тендери. І цей же номер вказаний у реєстраційних даних компанії «Борей».
Крім цього, у системі закупівель Prozorro є й інші документи, які свідчать про зв’язок між фірмами-конкурентами. На один із тендерів компанія «Борей» подала копії трудових книжок, серед яких «Сила правди» виявила спільного працівника. Це Тарас Пасічник, який 9 жовтня 2020 року ще був слюсарем ТОВ «Спецкомунтех», а вже наступного дня став машиністом БК «Борей». Це сталося за місяць до згаданих тендерів в Овручі та Печеніжині.
Ці ознаки свідчать про ймовірну пов’язаність конкурентів. Тож про це «Сила правди»запитала у керівників підприємств, але чітких відповідей не отримала.
Директор «Спецкомунтеху» Михайло Бухаров спілкувався неохоче та посилався на те, що вже не пам’ятає про ці закупівлі.
– В аукціонах разом з вами брала участь «Будівельна компанія «Борей» і ніхто не торгувався, не знижував ціну. Відповідно, ваша фірма автоматично ставала переможцем.
– Я не пам’ятаю. Три роки пройшло. Якби це був один аукціон. У мене аукціонів кожен рік стільки, що я не можу пам’ятати всі.
– Документація вашого підприємства і документація компанії «Борей» на тендер Овруцької міської ради подані в один день з різницею в кілька хвилин.
– Я не можу контролювати цей процес. Ніхто не може, ніхто не знає цього, навіть замовник. Це відбувається в автоматичному режимі.
– Ваш контактний телефон вказаний в реєстраційних даних компанії «Борей». Це може свідчити про пов’язаність.
– Поняття не маю. Взагалі не знаю, що це за компанія.
– Як не знаєте, якщо ви з нею брали участь в тендерах і стали переможцем?
– Це зобов’язує мене знати всі компанії? Я ніколи не мав жодного відношення до компанії «Борей». Я ніколи не працював у тій компанії, ніколи не був там в засновниках, співучасниках.
Керівник будівельної компанії «Борей» на момент проведення обох тендерів Сергій Мартинюк теж був небагатослівний.
– Ви брали участь у тендерах на купівлю сміттєвозів – де ви планували брати автомобіль?
– Чесно кажучи, я погано пам’ятаю що вчора було, а згадати те, що було рік чи два тому, практично неможливо. Я не хочу наговорити того, чого я не пам’ятаю. Я вже не працюю на тій фірмі.
– Ваше підприємство два рази на ці тендери подало пошкоджену документацію, в ній не можна розглянути жодного документа.
– Чесно, я їй не шкодив спеціально, я не знаю чому вона пошкодилась, при яких обставинах.
– Мабуть, ви повинні пам’ятати, де планували брати цей автомобіль, якщо брали участь у тендері? Ваша ж фірма займається будівництвом.
– Будівництвом доріг. Чесно, ви хочете від мене яку відповідь почути? Я не пам’ятаю, я вам так зараз кажу. Я не хочу щось наговорити, тому що я не пам’ятаю.
– В контактах фірми «Борей» вказаний телефон керівника підприємства «Спецкомунтех». Вам відомо про цю фірму і ви певно контактували?
– Звичайно, багато з якими фірмами контактую і контактував. Не виключено, що я не контактував чи не знаю.
– А як ви стали керівником компанії «Борей»?
– Так взяв і став. Вибачайте, бо я вже за кермом.
Та хоча конкуренти і заперечують свою пов’язаність, проте юристи вважають, що їхні дії на тендерах можуть свідчити про домовленості.
«Часті участі разом, відсутність між учасниками змагальності, перемога лише одного з двох учасників, відсутність наміру перемогти (наприклад, подання зіпсованих файлів тендерної пропозиції) може бути ознакою домовленостей суб’єктів господарювання на тендері, – роз’яснює юристка громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак. – Інший учасник міг бути технічним і забезпечував лише виконання вимоги Закону про участь не менше двох учасників для того, аби відкриті торги відбулись. Перевірити інші ознаки антиконкурентних узгоджених дій: господарські відносини між фірмами, спільні працівники, підготовка та подання документів однією і тією ж особою та встановити факт змови може лише Антимонопольний комітет».
До слова, ТОВ «Спецкомунтех» вдавалося до тендерних махінацій не лише зі знайомим «Бореєм», а й з іншими «партнерами». У 2021 році він в такий же спосіб розіграв 11 тендерів на понад 16 мільйонів гривень у різних регіонах України спільно з іншою луцькою фірмою «Трейд груп». Ця компанія, як і «Борей», подавала на закупівлі пошкоджені файли і не торгувалась на аукціонах, а «Спецкомунтех» завжди виходив переможцем. «Трейд груп» не виграла жодного із 16 тендерів, у яких взяла участь впродовж 2021 року. За даними аналітичної системи Clarity-project, вона була найбільшим «конкурентом» «Спецкомунтеху».
Спільні покровителі
Крім спільних контактів та працівника, «Спецкомунтех» та будівельна компанія «Борей» мають і інший зв’язок.
ТОВ «Спецкомунтех» зареєстроване у 2018 році. Основним видом його діяльності є торгівля автомобілями та іншими транспортними засобами. Першою засновницею фірми була Зоя Веніславська, а керівником – її син Сергій Веніславський. Згодом на місце Зої Веніславської прийшов її інший син Вадим Веніславський та лучанка Наталія Самойліч, які внесли однакові частки (по 50%) до статутного фонду. Через деякий час Вадима Веніславського замінила його донька Анастасія Веніславська, а керівником замість Сергія Веніславського став Михайло Бухаров.
Вадим і Сергій Веніславські не просто бізнесмени, а ще й колишні працівники прокуратури. Раніше Вадим працював прокурором Луцького району, заступником прокурора Волинської області та очільником відділу Генеральної прокуратури, а його брат Сергій – працював у районних прокуратурах Волині та старшим прокурором прокуратури Волинської області. На момент створення підприємства Вадим Веніславський не працював в органах прокуратури, бо був звільнений в порядку люстрації у 2014 році. Проте, згодом через суд відстояв повернення до роботи і змушений був переписати фірму на доньку.
Брати Веніславські народилися і виросли в Олиці, тож там спочатку і зареєстрували підприємство. Згодом змінили його прописку на Луцьк, а директором призначили Михайла Бухарова.
Від появи «Спецкомунтех» спритно «підсів» на державні тендери. А надійним конкурентом у цьому стала компанія «Борей», яка теж зовсім не чужа для родини Веніславських.
З 2016 року «Будівельна компанія «Борей» мала київських та дніпровських власників, а згодом в ній з’явилося волинське керівництво. Це засновники Роман Антончик і Анастасія Тишкевич та директор Сергій Мартинюк, які прийшли у «Борей» в один і той же час – у 2020 році.
Роман Антончик на виборах 2016 року був довіреною особою кандидата у народні депутати Федора Веніславського, рідного брата Вадима і Сергія Веніславських. Нині Федір Веніславський є представником президента у Верховній Раді. Роман Антончик родом з Маневич, де свого часу помічником прокурора району працював Вадим Веніславський.
Директор підприємства Сергій Мартинюк родом з села Дерно, що поблизу Олики. У попередніх розслідуваннях «Сили правди» Сергій Мартинюк підтверджував знайомство з родиною Веніславських. А цього разу на запитання про те, як потрапив у компанію «Борей», відповів, що його запросили засновники.
Через деякий час зв’язки «Борею» з родиною Веніславських поглибились ще більше – на місце Сергія Мартинюка прийшов лучанин Дмитро Булюк – бойфренд Анастасії Веніславської, яка є співвласницею фірми «Спецкомунтех».
Тож у підсумку обидві фірми, які зімітували конкуренцію на торгах, пов’язані з однією родиною Веніславських.
Поміж тим у громадах кажуть, що придбана техніка у них працює. А ТОВ «Спецкомунтех» відніс Овруцьку та Печеніжинську ради до своїх партнерів. Їхні логотипи з’явилися на сайті підприємства у розділі «Нам довіряють». Шкода лишень, що ця довіра будується шляхом обману.
Нагадаємо, нещодавно «Сила правди» писала про те, як волинська фірма отримує мільйонні підряди у підприємств критичної інфраструктури завдяки зв’язкам у керівництві.