Українці тиждень блокували вантажі на пункті пропуску Кукурикі-Козловичі на польсько-білоруському кордоні. Організована активістами з числа української діаспори у Польщі акція розпочалася 12 березня і з перервою тривала до 22 березня. Участь у блокуванні щодня брало кілька сотень людей.
Центр журналістських розслідувань «Сила правди» побував на пункті пропуску «Кукурикі» 19-20 березня. Розповідаємо як проходила блокада, що кажуть учасники і чи планують продовжувати.
Протестанти, до яких долучилося і чимало волинян, вимагають припинити торгівлю Європейського союзу з країнами-агресорами. Вони перекривають в’їзд на митну територію Білорусі вантажівок, які везуть товари з країн ЄС. За час блокування на під’їзді до пункту пропуску утворилась майже 55-кілометрова черга із фур.
«Ми втомились. Нам додому треба. Ну, постоїте ви тут день-два-чотири, далі машини поїдуть. Та не перекриють вам цей кордон! Ви що приколюєтесь?! Хто вам кордон перекриє?», – обурюються водії вантажівок.
Учасниця акції Світлана родом з Київщини. Виїхати до Польщі її змусила війна. Каже, що про товарообіг з країнами-агресорами активісти довідались безпосередньо від одного з таких водіїв.
«Написав польський водій ТІРа, що дуже великий товарообіг йде через ці Кукурикі і є ще один пункт пропуску Бобровникі, здається. Дуже часто вони везуть і підсанкційні товари, і пишуть в своїх накладних, що кінцевий пункт Білорусь, але насправді їх потім перевантажують і в Росію везуть. Фури під європейськими номерами теж це часто роблять. Вирішили, що потрібно організувати великий протест, щоб приїхали медіа, щоб висвітлювати це активно і привертати до цієї проблеми увагу», – каже Світлана.
«Кожна копійка зароблена на цих товарах піде на ракети, які ляжуть на нашу землю, на наших рідних», – переконана інша учасниця акції Алла Кравцова.
Вона родом з селища Новопсков на Луганщині. Після вторгнення Росії на Донбас жінка переїхала до рідних в Польщу. Щоб дістатися на протест провела 14 годин в дорозі. Пані Алла бідкається, що мало біженців з України бере участь в блокуванні кордону.
«Нас тут у Польщі мільйони. То хотілося б, щоб на протесті було хоч кілька тисяч», – зазначає жінка.
Влада Польщі спершу дала дозвіл на цю акцію, а потім і підтримала вимоги протестантів. Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький виступив за повну заборону торгівлі ЄС з Росією.
«Я абсолютно на боці протестувальників і ще раз звертаюся до Європейської комісії якнайшвидше активізувати свої повноваження. Польща пропонує якнайшвидше додати до цього пакету санкцій торговельну блокаду як для морських портів, так і заборону на сухопутну торгівлю», – сказав прем’єр-міністр Польщі.
У ніч на 22 березня загострилися сутички між водіями вантажівок, представниками бізнесу і учасниками акції.
«Прийшли провокатори від заблокованих вантажівок, почали кидати в нас яйцями, обливати якось рідиною. Почалися словесні і навіть фізичні сутички. Польська поліція утворила кордон і відтіснила їх. Наніч протестувальників лишилося недостатньо багато, щоб протистояти агресивним представникам бізнесу. Щоб уникнути кровопролиття організатори акції прийняли рішення тимчасово згорнути протест. Тож фури змогли проїхати на митницю», – прокоментувала ситуацію учасниця акції, волинянка Аліна.
Попри це протести на кордоні планують продовжувати, – інформує на своїй сторінці у Facebook активістка Ірина Земляна.
«Ми зробили паузу у протесті і пішли з кордону, бо там знаходитися було небезпечно. У нас закінчився офіційний дозвіл на протест і нам його неохоче продовжують. Ми активно працюємо над тим, щоб отримати новий і відновити протест. Це мирна акція, ми поважаємо польське законодавство. Тому робимо перерву. Але тільки на кордоні. За 7 діб протесту з перевою ми зробили чергу з вантажівок у понад 55 км і щоб вона проїхала знадобиться ще декілька діб як мінімум. Звичайно, наша боротьба має сенс. Завдяки протесту проти торгівлі ЄС з росією увесь світ дізнався про тисячі вантажівок, які перевозять до росії мартіні, салямі, сталь, бинти та інші товари. Цей протест викрив лицемірство деяких країн ЄС (зокрема Німеччини та Франції), які заявляють про солідарність з Україною, а насправді продовжують співпрацювати у своїх інтересах з режимом, який щодня вбиває українців та руйнує нашу країну», – пише Земляна.
Нагадаємо, Російська Федерація розпочала повномасштабне вторгнення в Україну уночі з 23 на 24 лютого. Від бомбардувань постраждало десятки прифронтових міст, серед яких і обласні центри Чернігів, Суми, Харків, Херсон, Миколаїв та інші. За даними ООН, понад 3,5 мільйона українців змушені були тікати від війни за кордон, ще більше 6 мільйонів – переїжджати на захід України.