• Про нас
  • Звіти
  • Контакти
Субота, 30 Вересня, 2023
Підтримати проект
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість
No Result
View All Result
Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
No Result
View All Result

Центр журналістських розслідувань «Сила правди» > #Аналітика > Волинські ягідні підприємства, які фігурують в кримінальній справі, отримали мільйони з держбюджету

Волинські ягідні підприємства, які фігурують в кримінальній справі, отримали мільйони з держбюджету

Автор: Оксана Петрук
1 Лютого 2021 в 10:57
У категорії: #Аналітика, Новини, ТОП новини
Dotaciya

Волинські агропідприємства отримали понад 22 мільйони гривень з держбюджету. Йдеться про дотації за програмою підтримки розвитку садівництва, виноградарства та хмелярства. До переліку щасливчиків потрапили фірми, які фігурують в кримінальній справі про шахрайство з фінансами і зловживання владою. 

Детальніше про те, кого і як дотує держава, аналізував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

За підсумками 2020-го, Волинь стала третьою в державі областю за сумою підтримки аграріїв, які вирощують фрукти, ягоди та горіхи. 22 мільйони 286 тисяч гривень компенсації за придбані саджанці і встановлення систем краплинного зрошення розподілили між 13-а підприємствами. Відповідний наказ підписав міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко. У попередні роки суми були значно скромнішими. У 2018-ому область отримала 12 мільйонів 421 тисячу гривень, а в 2019-ому – всього 2 мільйони 633 тисячі гривень.

Державні дотації волинським аграріям на підтримку садівництва та ягідництва у 2018-2020 роках
Infogram

Серед тих, кого у 2020-ому підтримала держава, – підприємства, які фігурують в кримінальному провадженні, пов’язаному з несанкціонованим забором ґрунтових і підземних вод в Шацькому районі. Після публікації розслідування «Сили правди» «Волинська ягідка» побудувала велетенські ставки без дозволів» 3 січня 2020-го слідчі Головного управління Національної поліції у Волинській області відкрили кримінальне провадження за ч.2 ст. 364 КК України «Зловживання владою або службовим становищем». Підприємство використовувало воду з басейну річки Прип’ять, не пройшовши процедуру оцінки впливу на довкілля і не отримавши на це необхідних дозволів. За версією слідства, нелегальне водокористування могло вплинути на обміління Світязя. Те, що агробізнес створив додаткове навантаження на водний баланс, не заперечують і науковці.

Підтримати проєктПідтримати проєктПідтримати проєкт

Окрім «Волинської ягідки» у провадженні почали фігурувати й інші суб’єкти господарювання. Зокрема, й отримувачі дотацій у 2020 році – компанії «Бугагро» і «Агрозаліс». 

Відбулася низка обшуків і вилучень документів. Але до кінця року все затихло. А прокурора Волинської області Тараса Безрукого за збігом обставин звільнили на другий день після словесної перепалки в облраді з депутатом Володимиром Бондарем, родина якого володіє підприємством «Волинська ягідка». Це сталося 10 вересня 2020 року.

У січні 2021-го минув рік відтоді як правоохоронці відкрили «кримінал», а підозри досі нікому не оголосили.

З відповіді Головного управління Нацполіції в області на інформаційний запит «Сила правди» довідалась, що справу дещо перекваліфікували: до зловживання службовим становищем додалося шахрайство з фінансовими ресурсами (ч.1 ст. 222 КК України). Йдеться про надання завідомо неправдивої інформації органам державної влади чи органам місцевого самоврядування, банкам або іншим кредиторам з метою одержання субсидій, субвенцій, дотацій, кредитів чи пільг щодо податків.

У липні минулого року «Волинську ягідку» позапланово перевіряла Державна екологічна інспекція. Інспектори виявили на дві свердловини більше, ніж було зазначено в оголошенні про початок планованої діяльності і дозволах на спеціальне водокористування, а також зафіксували низку дрібних порушень. Екологи склали припис, проте нарахувати завдані нелегальним водокористуванням збитки не змогли.

За словами начальника Держекоінспекції у Волинській області Олександра Кралюка, коли інспектори прийшли на підприємство, то необхідні для цього документи вже були вилучені правоохоронцями.

«Правоохоронці вжили заходи, які суттєво обмежили ефективність нашої перевірки. Буквально напередодні вони провели обшуки і вилучили всю документацію, на підставі якої ми могли б нарахувати збитки, або ж трактувати є порушення чи немає. Пізніше нам дали можливість дещо попрацювати з вилученими документами. Але й в матеріалах справи журналів обліку води немає. Ми не маємо жодного документу, який говорить про кількість води, яку використовувало підприємство в той чи інший період, коли у них не було дозволу на спецводокористування», – каже Олександр Кралюк.

Директор ТОВ «Волинська ягідка» Василь Голядинець написав у запереченнях до акту перевірки, що воду з виявлених свердловин використовують для господарсько-побутових потреб, а на це спеціальні дозволи не потрібні. За словами керівника підприємства, до січня 2020 року (тобто до отримання відповідного дозволу) агрофірма не використовувала воду з поверхневих джерел для поливу лохини, а до квітня того ж року не брала її і зі свердловин. У запереченнях до акту Василь Голядинець також переконує, що журнали обліку використаної води були на підприємстві на момент перевірки ДЕІ у Волинській області, але інспектори про них не запитували.

волинська ягідка
Співвласник ТОВ «Волинська ягідка» Вячеслав Богдан демонструє начальнику Департаменту агропромислового розвитку Юрію Горбенку систему поливу. Свято обжинок. Жовтень 2019-го.

До слова, жодне з підприємств, плантації яких знаходяться біля села Положево Шацького району, станом на початок 2021-го року не отримало висновку з оцінки впливу на довкілля, тож фактично провадить свою діяльність незаконно.

Зміст

  • Справжні податки і «успіхи» ягідного бізнесу

Справжні податки і «успіхи» ягідного бізнесу

У червні 2020-го у Шацьку відбулося віче щодо проблем обміління Світязя. Конструктиву не вийшло. Аграрії привезли туди кілька десятків чоловіків спортивної статури та робітників підприємств. Вони кричали «Ганьба!» та подекуди кидали в організаторів яйцями. Активістів звинуватили у замовності акції, тиску на бізнес і на платників податків, які дають людям роботу.

Відтак «Сила правди» вирішила з’ясувати, який зиск має держава і місцева громада від агропідприємств. Згідно з даними Головного управління Державної податкової служби у Волинській області, які до слова вдалося отримати в результаті судового процесу тривалістю у півроку, ТОВ «Волинська ягідка» за 2018, 2019 і перше півріччя 2020 року заплатила 0 податку на прибуток. Натомість підприємства-сусіди у 2020-ому, схоже, нарешті почали заробляти. ТОВ «Агрозаліс» за перше півріччя 2020-го сплатило 4,3 тисячі гривень податку на прибуток, ТОВ «Бугагро» – 1,2 тисячі гривень, ТОВ «Веллагро» – 700 гривень. 

Загалом за 2018-й рік «Волинська ягідка» сплатила 222 тисячі 500 гривень усіх видів податків включно з орендною платою з юридичних осіб. У 2019-ому – 337 тисяч 600 гривень, а за півроку 2020-го – 226 тисяч 700 гривень. 

Три підприємства-близнюки, якими керував на той час депутат Любомльської міської ради Роман Строцюк, «Агрозаліс», «Бугагро», «Веллагро» за 2018-й сплатили 152 тисячі 900 гривень, протягом 2019-го – 161 тисячу 100 гривень, а за половину 2020-го року – 133 тисячі 700 гривень всіх видів податків.  

Таким чином, «Сила правди» з’ясувала, що за два з половиною роки згадані ягідні підприємства сплатили податків у десятки разів менше, ніж отримали коштів з бюджету. Наприклад, «Волинську ягідку» держава загалом підтримала на 8 мільйонів 323 тисячі гривень, а від підприємства у вигляді податкових надходжень одержала 787 тисяч гривень. ТОВ «Агрозаліс» – 3 мільйони 568 тисяч гривень компенсацій проти 172 тисяч гривень податків. ТОВ «Бугагро» – 2 мільйони 546 тисяч гривень проти 137 тисяч, що пішли в бюджет. ТОВ «Веллагро» – 5 мільйонів 613 тисяч гривень проти 138 тисяч гривень. До того ж окремі з цих фірм не платили за використану на полив лохини воду. Принаймні, до початку 2020-го.  


Матеріал підготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проекту підтриманого National Endowment for Democracy

Підтримати проєкт Підтримати проєкт Підтримати проєкт

Оксана Петрук

Редакторка Центру журналістських розслідувань "Сила правди"
Теги матеріалу: АгрозалісБугагроВеллагроВолинська ягідкаВолодимир БондарОлександр КралюкРоман СтроцюкТарас Безрукий
ПоділитисяПоділитисяВідправитиВідправити
Попередня новина

Гроші, гендер і досьє: «Сила правди» завершила великий проєкт

Наступна новина

Підсудна четвірка: відомі імена волинських посадовців, яких підозрюють у розкраданні 53 тонн вугілля

Схожі Публікації

У Луцьку розробляють стратегію громади: хто це робить і що планують у результаті

Автор: Антон Бугайчук
29 Вересня 2023 в 16:07
0
Стратегія Луцька головна

У липні 2023 року Луцька міська рада розпочала розробляти стратегію громади до 2030 року. Роблять...

Детальніше

Суддя з Луцька, яка ухвалювала рішення поки була у відпустці, пожиттєво отримуватиме близько ста тисяч на місяць

Автор: Ірина Кравчук
27 Вересня 2023 в 19:00
0
Валентина Кирилюк щомісяця пожиттєво отримуватиме близько 100 тисяч гривень з бюджету.

Вища рада правосуддя відправила суддю Луцького міськрайонного суду Валентину Кирилюк у відставку, яка передбачає пожиттєве...

Детальніше

На Волині суд конфіскував деревину, яку намагалися незаконно вивезти в Литву, а директора фірми оштрафували

Автор: Ольга Юсковець
27 Вересня 2023 в 17:53
0
митниця ліс

На Волині на понад 97 тисяч гривень оштрафували директора компанії, яка намагалася вивезти лісоматеріали в...

Детальніше
Наступна новина
вугілля

Підсудна четвірка: відомі імена волинських посадовців, яких підозрюють у розкраданні 53 тонн вугілля

НОВИНИ

  • 29 Вересня 16:07 У Луцьку розробляють стратегію громади: хто це робить і що планують у результаті
  • 27 Вересня 19:00 Суддя з Луцька, яка ухвалювала рішення поки була у відпустці, пожиттєво отримуватиме близько ста тисяч на місяць
  • 27 Вересня 17:53 На Волині суд конфіскував деревину, яку намагалися незаконно вивезти в Литву, а директора фірми оштрафували
  • 27 Вересня 12:20 Родичі загиблого добровольця Сергія Климчука вимагають назвати одну з вулиць Луцька на його честь
  • 26 Вересня 12:57 У Луцьку обговорять перейменування ще 13 вулиць
  • 25 Вересня 16:55 Жоден з народних депутатів з Волині не подав декларації за два минулі роки
  • 23 Вересня 21:28 У конкурсі на посаду директора Волинської філармонії переміг судимий за корупцію кандидат
  • 21 Вересня 18:50 Урбан-візія Луцька: як у місті розробляють план «перезавантаження»
  • 21 Вересня 16:10 У Верховній Раді підтримали відкриття декларацій: хто з волинян прогуляв засідання
  • 21 Вересня 9:00 Волинcький чиновник не повернувся зі службового відрядження в Європу через погане самопочуття
  • 20 Вересня 18:18 На Волині шукають понад 20 суддів у місцеві та апеляційний суди
  • 18 Вересня 18:25 Звільнили волинського суддю, який десятки років розглядав митні справи
  • 18 Вересня 9:15 Кримінальну справу волинського ексдепутата-лісника про вирубку в нацпарку реанімували після 5 років слідства
  • 13 Вересня 12:32 На хабарі у 35 тисяч доларів затримали депутата Волинської облради: подробиці
  • 12 Вересня 17:40 Частку у волинській меблевій компанії переписали з росіян на поляків незаконно, – суд
  • 11 Вересня 11:55 У передмісті Луцька львівська фірма за майже 39 мільйонів гривень відремонтує дві вулиці
  • 9 Вересня 16:23 Назад у студентство. Скільки чоловіків на Волині «обміняли» військові квитки на студентські
  • 8 Вересня 17:14 Голова Ківерцівської громади нарешті їздитиме законно
  • 7 Вересня 16:42 Як заборона імпорту української сільгосппродукції до ЄС вплинула на волинських аграріїв
  • 6 Вересня 15:29 Чим цікаві нові відреставровані підземелля в Луцьку
Усі новини розділу

Контактні дані

  •  Волинська область, місто Луцьк
  •  (+38) 095 15 97 813
  •  [email protected]

Розділи сайту

  • Новини
  • #Розслідування
  • #Аналітика
  • #Ми вплинули
  • #Спецтема
  • #Лайфхак

Інформація

  • Про нас
  • Звіти
  • Контакти

Про нас

«Сила правди» – це об’єднання журналістів, які прагнуть справедливості та демократичного суспільства без корупції.

Розробка та підтримка сайту Massimo Agency | massimo.in.ua

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.

No Result
View All Result
  • Новини
  • Розслідування
  • Аналітика
  • Ми вплинули
  • Лайфхак
  • Спецтема
  • Блоги
  • Досьє
  • Комунальна нерухомість

Copyright 2018-2023 © Центр журналістських розслідувань "Сила правди".
Матеріали Центру журналістських розслідувань «Сила правди» можна використовувати згідно ліцензії Creative Commons із зазначенням авторства, CC BY (переклад ліцензії українською). Прохання ставити гіперпосилання на «Силу правди» в першому чи другому абзаці вашого матеріалу.